Home

KONKURS HISTORYCZNY "13 GRUDNIA ROKU PAMIĘTNEGO..."

Rocznice, zwłaszcza historyczne, są doskonałą okazją do poruszenia tematu wydarzeń, których dotyczą. Wspomnienia ożywają nie tylko w naocznych świadkach, ale zmuszają do zadawania pytań osoby, które nie były bezpośrednimi uczestnikami danego zdarzenia. W bieżącym roku przypada 35. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W związku z tym Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych postanowił zorganizować konkurs historyczny dla uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu piotrkowskiego: „13 grudnia roku pamiętnego…” 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy historycznej oraz ożywienia pamięci na ten temat zwłaszcza wśród młodzieży, która często nie zdaje sobie sprawy z tego, że konsekwencje stanu wojennego odczuwamy do dziś. Ta inicjatywa spotkała się z poparciem wielu szanowanych osób i instytucji. Konkurs wsparli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej pan prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego pan Krzysztof Chojniak, Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Patroni zatroszczyli się także o nagrody dla uczestników zarówno pierwszego jak i drugiego etapu konkursu. Więcej zdjęć na FB uczelni.

SKN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etap międzyszkolny (I etap) konkursu „13 grudnia roku pamiętnego…” odbył się w piątek, 21 października 2016 roku, w piotrkowskiej filii UJK. W rywalizacji uczestniczyli: uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, których przygotował pan Sebastian Wojtaś, uczniowie pana Witolda Goworka reprezentujący Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 pod opieką pana Arkadiusza Eksmana, reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnego nr 4, którą zebrała i przygotowała pani Anna Płoszyńska, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnego nr 5 pod kierunkiem pana Piotra Bereski oraz reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, przygotowaniem których zajęli się panowie Janusz Błaszczyk i Piotr Grelowski. Łącznie do pisania testu przystąpiły 73 osoby, spośród których Komitet Merytoryczny uhonorował trzydziestu uczestników. Każdy z nich został nagrodzony gadżetami ufundowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Niestety do finału mogło zakwalifikować się tylko dziesięcioro najlepszych. Rywalizacja była bardzo zacięta, jednak w odpowiedziach na pytania bezkonkurencyjni okazali się uczniowie „Chrobrego”, z których składa się finałowa dziesiątka. Równie wysoki poziom reprezentowali uczestnicy z ZSP nr 5, ZSP nr 1, ZSP nr 2 oraz ZSP nr 3. Dawida Ingiera – ucznia pana Piotra Bereski – od finału dzielił zaledwie jeden punkt! Natomiast w pozostałych szkołach najlepsze wyniki przekraczały 50% punktów do zdobycia.  

Rywalizacja finałowa rozegra się między uczniami jednej szkoły, ale mamy nadzieję, że mimo to będzie ona dostarczać emocji zarówno uczestnikom jak i widzom. Gala finałowa odbędzie się 13 grudnia 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Trzymamy kciuki za wszystkich finalistów i prosimy o śledzenie strony internetowej konkursu: www.facebook.com/konkurs35, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje.

 

Uniwersytet

Jana Kochanowskiego

w Kielcach

Filia w Piotrkowie Trybunalskim

Wydział Filologiczno-Historyczny

ul. J. Słowackiego 114/118
97-300 Piotrków Tryb.

centrala: (44)7327400
fax: (44)7327405

NIP: 657-02-34-850

REGON: 000001407-00034

Millennium Bank
nr 31 1160 2202 0000 0003 3754 1719

Treść prawa

 

Plakat

Uniwersytet Trzeciego Wieku

wu

wu

logo jk
most logo br
sp

wu

eng
DEPARTMENT OF
ENGLISH STUDIES
 
 
logo-pge
 
 
mbp radomsko
 
 
tm
Początek strony