Home

Rok Juliana Tuwima w ZSE-E w Radomsku

W dniu 17 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Roku Juliana Tuwima w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. Uczniowie przedstawili kalendarium życia i twórczości poety uzupełnione prezentacją multimedialną. Obok zdjęć poety znalazły się w niej autografy utworów oraz miejsca, z którymi Tuwim był związany. W części artystycznej przypomniane zostały teksty satyryczne, kabaretowe i wiersze dla dzieci.
W ten sposób zakończony został projekt edukacyjny z okazji Roku Juliana Tuwima przygotowany przez mgr Małgorzatę Piotrowską i mgr Agnieszkę Bartnik, w ramach którego uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Tuwim w ilustracji” oraz w wykładach prowadzonych przez pracowników Instytutu Filologii Polskiej.

Poniżej artykuł Klaudii Baran uczennicy klasy III M ZSE-E w Radomsku pt. Tuwim znany i lubiany („ElektroNews” nr 1, 2013/2014): „Tuwim znany i lubiany

Pani Zdzisława Mokranowska – profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach spotkała się z uczniami naszej szkoły 7 listopada 2013 roku. Wygłosiła wykład, którego tematem było życie i twórczość jednego z najwybitniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

W niecodziennej lekcji języka polskiego wzięły udział klasy III M oraz III N. Prof. Mokranowska przedstawiła Tuwima jako artystę, założyciela grupy „Skamander”, tłumacza. Pozytywne podejście oraz humorystyczne akcenty sprawiły, że młodzi czytelnicy na nowo odkryli wiersze znakomitego poety oraz zainteresowali się nieznanymi dotąd tekstami. Prezentacja była interesującym wprowadzeniem do świata przedstawionego przez artystę oraz wspaniałym akcentem uzupełniającym lekcje języka polskiego w naszej szkole.
To nie jedyna prelekcja dotycząca twórczości tego wybitnego człowieka, której wysłuchali uczniowie „Elektryka”. 24 października 2013 roku odbyło się spotkanie z panią dr hab. Danutą Muchą na temat: „Poeta-czarodziej. O twórczości Juliana Tuwima dla młodego odbiorcy”. Pani Mucha przypomniała wiele błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci takich jak: „Słoń Trąbalski”, „Pan Hilary” i „Lokomotywa”, które wprowadziły młodzież w radosny nastrój. Uczniowie mogli odbyć sentymentalną podróż do krainy dzieciństwa, fantazji, bo przecież na wierszach poety wychowało się wiele pokoleń.
Wykłady zostały zorganizowane w ramach współpracy z Wydziałem Filologiczno-Historycznym Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim i wpisują się w cykl szkolnych przedsięwzięć z okazji Roku Juliana Tuwima.”

ZSEE2 01m ZSEE2 02m ZSEE2 03m ZSEE2 04m

ZSEE2 05m ZSEE2 06m ZSEE2 07m

Uniwersytet

Jana Kochanowskiego

w Kielcach

Filia w Piotrkowie Trybunalskim

Wydział Filologiczno-Historyczny

ul. J. Słowackiego 114/118
97-300 Piotrków Tryb.

centrala: (44)7327400
fax: (44)7327405

NIP: 657-02-34-850

REGON: 000001407-00034

Millennium Bank
nr 31 1160 2202 0000 0003 3754 1719

Treść prawa

 

Plakat

Uniwersytet Trzeciego Wieku

wu

wu

logo jk
most logo br
sp

wu

eng
DEPARTMENT OF
ENGLISH STUDIES
 
 
logo-pge
 
 
mbp radomsko
 
 
tm
Początek strony